מעצר ימים

מעצרים:


מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה:
חייגו עכשיו 072-33-80-172
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:

מן התקשורת:
כאשר מבקשת המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד מעבר ל - 24 שעות, תגיש המשטרה בקשה להארכת מעצר ימים, אשר תידון בפני השופט התורן.
 
עילת מעצר – על מנת שבית משפט יאריך מעצרו של חשוד במסגרת בקשה למעצר ימים על המשטרה להראות כי מתקיימת עילת מעצר. עילת המעצר המרכזית במעצר ימים היא מניעת שיבוש הליכי חקירה, שהרי המעורבים בחקירה, באם לא יהיו עצורים, יוכלו לתאם גרסאות ולחבל בחקירה. עילת מעצר נוספת הנפוצה בשלב זה היא, מסוכנות מצד החשוד - למשל, לגבי חשוד בעבירת אלימות חמורה, יש חשש כי יפגע במתלונן ו/או משפחתו ו/או באזרחים אחרים.   
 
מעצר ימים כשמו כן הוא. בית המשפט מוסמך להאריך את מעצרו של החשוד בימים מספר, בכל פעם עד 15 ימים בלבד, ולא יותר מ - 30 ימים רצופים במצטבר. ניתן להאריך את המעצר אף מעבר ל - 30 ימים, במקרים חריגים, וזאת רק אם בקשת המעצר תהא חתומה בידי היועץ המשפטי לממשלה.
 
שימו לב, אין משמעות הדבר כי בכל בקשה למעצר ימים יאריך בית המשפט את המעצר ב - 15 ימים. בכל תיק, בהתאם לנסיבותיו וחומרתו, תבקש המשטרה להאריך במספר הימים, בהתאם לצורכי החקירה. למשל, בעבירת שוחד, בבקשת המעצר הראשונה, תבקש המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד ב - 7 ימים/9 ימים וכו'.
 
ישנה חשיבות רבה לבחירת עורך דין פלילי ותיק ומנוסה, שילווה את החשוד בהליך זה, כבר מראשיתו ועוד בטרם ימסור את גרסתו הראשונה לחוקר.
 
במסגרת הדיון בבקשה למעצר ימים, יוכל עורך דין פלילי (הסנגור) המייצג את החשוד לפעול באחת משתי דרכים:

האחת, להגיע עם המשטרה להסכמה על ימי המעצר. למשל, אם המשטרה מבקשת 7 ימים, ינסה הסנגור להגיע להסכמה עם המשטרה, לפיה, המעצר יוארך רק ב – 4 ימים. מטרת ההסכמה היא מזעור סיכונים, שעה שאם יתקיים הדיון בפני השופט, אזי, המעצר עלול להיות מוארך במלוא הימים המבוקשים (7 במספר). היתרון בשיטה זו, כאמור, הוא מזעור הסיכונים, מצד שני, ייתכן ואם ינוהל דיון, יוכל עורך הדין הפלילי לשחרר את החשוד לחלוטין ו/או בתנאים מגבילים. הדבר תלוי מקרה ונסיבות.

הדרך השנייה בה יכול לנקוט עו"ד פלילי המייצג את החשוד היא ניהול דיון בפני בית המשפט. בדיון זה, עולה החוקר ו/או טוען המעצרים, לדוכן העדים ומשיב לשאלות עוה"ד הפלילי, ולאחר מכן, עוה"ד הפלילי יסכם טענותיו בפני בית המשפט ויבקש לשחרר את החשוד או להפחית בימי מעצרו. לדרך פעולה זו ישנם יתרונות וחסרונות. כאמור, ניהול דיון בפני השופט יכול להביא להארכת המעצר במלוא הימים המבוקשים, מנגד, ישנם שני יתרונות מרכזיים בשיטה זו – האחד, האופציה לשחרר לחלוטין את החשוד. השני, נעוץ באינפורמציה שמצליח עורך הדין הפלילי להפיק מחקירת החוקר ו/או טוען המעצרים, אשר תסייע לעורך הדין הפלילי בהמשך ליווי החקירה של החשוד בזמן מעצרו ואף תסייע לעורך הדין הפלילי בהארכת המעצר הבאה, ככל שתהיה כזו. ויודגש, הליך זה מתבצע כאשר חומר החקירה חסוי ואינו מוצג לעיני הסנגור הפלילי, כך שהוא נאלץ לחקור את טוען המעצרים בשיטה "עיוורת, תוך שהוא מנסה "לדוג" אינפורמציה שתסייע לו בניהול הגנת עצור הימים.  
 
הצהרת תובע - קיימת בקשה להארכת מעצר בעילה "מיוחדת" במסגרת מעצר ימים והיא הצהרת תובע – בקשה כזו מוגשת במצב בו הסתיימה כבר החקירה. לכאורה, החשוד אמור היה להשתחרר. אולם, התביעה המשטרתית או הפרקליטות הגיעו למסקנה כי בכוונתן להגיש כתב אישום כנגד החשוד וכי יש עילה לבקש את מעצרו של החשוד עד תום ההליכים. במצב כזה, רשאית התביעה להגיש בקשה להורות על מעצרו של החשוד עד 5 ימים, לצורך הכנת והגשת כתב אישום. בית המשפט יכול להורות על שחרורו של החשוד או על הארכת מעצרו עד 5 ימים וזאת לצורך הגשת כתב האישום. ככל, שבחלוף המועד שהוקצב לתביעה, לא יוגש כתב אישום – ישוחרר החשוד.
 
נעצרת? נחקרת?
אנו כאן בשבילך!

 

נושאים נוספים

 
טלפון
072-33-80-172
כתובות
סניף ראשי - שדרות פל ים 2 חיפה, בניין אשל, קומה 2  "חלונות הסיטי" , 33095
סניף עפולה - שדרות מנחם בגין 80 (בית כרסנטי), עפולה

 
print2, print, printer
phone6, phone, contact, telephone, support, call
פקס
04-8600802

שי יוספזון ושות'
משרד עורכי דין
מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה:
חייגו עכשיו 072-33-80-172
או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:

* כל השיחות מוקלטות לצורך שיפור השירות

טלפון
072-33-80-172
כתובות
סניף ראשי - שדרות פל ים 2 חיפה, בניין אשל, קומה 2  "חלונות הסיטי" , 33095
סניף עפולה - שדרות מנחם בגין 80 (בית כרסנטי), עפולה
 
print2, print, printer
פקס
04-8600802
phone6, phone, contact, telephone, support, call
 

 

 

אנחנו כאן בשבילכם -  חייגו עכשיו  072-33-80-172  או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:
 
 

שי יוספזון ושות' - משרד עורכי דין


* כל השיחות מוקלטות לצורך שיפור השירות

* אין באמור באתר זה משום ייעוץ משפטי